Nie pamiętam ile razy usłyszałam pytanie „Ile kosztuje projekt wnętrz? „. Odpowiedź na to pytanie jest trochę bardziej skomplikowana a kiedy pytam o szczegóły słysząc stwierdzenie typu „kuchni salonu i sypialni „ – niestety nadal mówi mi to tyle, co nic.
Temat tego postu jest z życia wzięty i co więcej, ma ułatwić Wam, potencjalnym zainteresowanym jak i nam architektom wnętrz, których mam śmiałość reprezentować dogadanie się w tych podstawowych kwestiach.

 

Co trzeba wiedzieć zanim zadasz pytanie ” ile to kosztuje?”

Przede wszystkim, do tej pierwszej rozmowy trzeba się wbrew pozorom przygotować.
Dobrze jeśli masz rzut mieszkania / domu / przestrzeni którą będziesz chciała urządzić.

Pierwszą wskazówką do wyceny jest wielkość pomieszczeń oraz ich ilość. Ważne jest, czy aranżowane będzie mieszkanie od dewelopera czy chodzi o odświeżenie już istniejącego. Cały post dotyczy zdecydowanie tego, od dewelopera w stanie niemal surowym. Wracając do ilości pomieszczeń nie ma reguły, że mieszkanie o powierzchni 150 m2 powinno mieć więcej pomieszczeń niż to 80 m2. Wszystko zależy od Waszych potrzeb. Powierzchnia oraz ilość pomieszczeń jest ważna. Pierwszego nie muszę chyba tłumaczyć natomiast co do ilości, pozwoli to, wstępnie określić ile rysunków specjalistycznych czy wizualizacji trzeba będzie przygotować. Nawet, jeśli myślicie o zmianie funkcji mieszkania, warto określić ile pomieszczeń chcecie mieć docelowo. Pomieszczenia typu łazienka zazwyczaj wymagają więcej uwagi i są bardziej szczegółowe niż sypialnie. Rzut mieszkania załączony w mailu do architekta wnętrz na pewno ułatwi wycenę.

Skoro ilość i wielkość pomieszczeń mamy już ustaloną, przejdźmy teraz do zakresu pracy, każdy etap projektowania ma znaczenie. A tutaj, zapewniam Was, że zakres pracy, każdego projektanta jest duży, a niektóre podpunkty są stałe i niezmienne, nawet jeśli wydaje się Wam inaczej i chcielibyście je pominąć. Ważne, aby podczas rozmowy  architekt wnętrz rozwiał Wasze wątpliwości i wytłumaczył dlaczego pewne etapy pracy są niezbędne.

 

 


– inwentaryzacja pomieszczeń, wraz z fotograficzną dokumentacją stanu „przed”, uwzględnieniem przyłączy wodno – kanalizacyjnych, wentylacyjnych oraz istniejącą instalacją elektryczną ( to ważne, zwłaszcza podczas czasu remontu i jednocześnie jest to podstawa projektu )
– analiza układu funkcjonalnego
– specjalistyczne rysunki techniczne niezbędne do realizacji projektu
( przykładowo: zmiany ścian w układzie funkcjonalnym, układ płytek w łazience, rysunki stałej zabudowy meblowej czy elektryka – ilość rysunków jest dość duża
i szczegółowa )
– wizualizacje pomieszczeń – czyli to, na co Klienci czekają najbardziej , to nic innego jak symulacja komputerowa tego, tak będzie wyglądać Wasze mieszkanie podana w postaci fotorealistycznych wizualizacji.
– dobór materiałów wykończeniowych ( tutaj zadaniem projektanta jest przedstawienie zazwyczaj w postaci tabeli, wszystkie produkty których użył w projekcie od płytek i parkietu po meble ruchome i specyfikę materiałową stałej zabudowy meblowej jak np kuchni czy szaf – na tym etapie wchodzą w grę również zakupy z projektantem )
– nadzór autorski ( aby projekt był zgodny z realizacją, projektanci sugerują nadzór autorski nad projektem co oznacza wizyty na budowie )
– sesja fotograficzna ( to ostatni i bardzo dodatkowy etap realizacji, jeśli chcesz mieć pamiątkę a projektantowi zależy na uwiecznieniu wykonanej pracy zawsze możecie uzgodnić między sobą sesję zdjęciową wraz ze stylizacją mieszkania )


Poza wyżej wymienionymi pracami można umówić się z projektantem w zależności od potrzeb, od doradztwa po wykończenie pod klucz. Jestem pewna że każdy etap projektu warto omówić i wspólnie uzgodnić ich zakres.


Skoro już poznaliście podstawowe pytania jakie zadaję przy wycenie, chyba sami widzicie jak wiele pozostaje do decyzji, nim poznacie ostateczną kwotę.