Przeglądając pinteresta czy instagram, nie zliczę ile zobaczyłam betonowych, szarych wnętrz. Szarość, prostota, minimalizm bije po oczach z takim wyjątkiem, że ten minimalizm przerasta czasem w lenistwo, i ciężko tutaj się zachwycać nad ową prostotą. Największą bolączka ówczesnych wnętrz jest ich wypranie z koloru. Dokładnie tak, jakbyśmy każde z wnętrz zasypali odplamiaczem i wrzucili na mocne wirowanie. Większość z nich jest pozbawiona koloru. O ile jestem w stanie zrozumieć osoby, które nie korzystają z projektanta wnętrz ale urządzają się na własną rękę, tak patrząc na mdłe wnętrza stworzone „przez profesjonalistę” zastanawiam się jaką rolę tam odegrał. Dzisiaj wszyscy potrafią połączyć czerń szarość i biel. Oczywiście nie będę tutaj dyskutować o gustach. Chcę jednak zwrócić uwagę jak ciężko dzisiaj o kolor, we wnętrzach.

Wiem, że wiele z Was zachwyca się kolorowymi wnętrzami ale same nie do końca wiecie jak wprowadzić taki klimat. Nic prostszego-zaraz podpowiem Wam kilka rzeczy, które w prosty i o dziwo ostrożny sposób mogą zmienić Wasze wnętrza.

Podstawą jest baza- mamy różne mieszkania, taką bazą może być biel, beż,  brąz czy szarość. Jeśli większość Waszego mieszkania jest w tych kolorach, to znaczy ze macie największe pole manewru na wprowadzenie zmian.

Od czego zacząć? Nie jestem zwolenniczką rewolucji, ponieważ nawet do kolorów trzeba się przyzwyczaić i odkryć swoją własną tonację. Od nasyconych po bardziej rozbielone czy wręcz brudne.

Najlepszym sposobem na wprowadzenie pierwszych zmian są dodatki. Mam tutaj na myśli wszelkiego rodzaju tekstylia jakie posiadamy czyli koce, narzuty na łóżko, zasłony czy dywany. Te dodatki oczekują od nas najmniej zaangażowania a również nie zrujnują naszego budżetu. Jesli chcesz zobaczyć swoj salon w nowej odsłonie wymień poduchy, zastanów się nad zakupem nowego dywanu czy pomyśl o wzorzystych zasłonach.

Nie zapominaj o obrazach
– te wnoszą bardzo wiele do wnętrza i mogą przesądzić o nastroju. Jeśli wieszasz je w większych grupach pamiętaj o dokładnym rozplanowaniu ściany, jak również całej ich kompozycji. Jeśli jest ich kilka obok siebie dobrze jeśli będą w jednej tematyce np. roślinnej.

We wnętrzach również dużą rolę odgrywają kwiaty i nie każde pasują do określonego stylu – mam nadzieje że o tym powstanie oddzielny post. Tymczasem jeśli chcesz podkreślić surowy styl ( ale nie chcesz prawda?;p)  – wybierz kwiaty, które są dla niego charakterystyczne jak monstery jesli chcesz podkreslic bardziej subtelny styl postaw na cięte piwonie czy delikatne tulipany.

Zmieniłaś juz tekstylia i podkreśliłaś charakter kwiatami – teraz daj sobie czas i pomieszkaj przez chwile w takich klimatach, zobacz jak Ci się funkcjonuje i czy kolory które wybrałaś nie są zbyt intensywne lub zbyt mdłe.

Dodatkowym elementem który potrafi znacznie zmienić klimat w pomieszczenuu jest oświetlenie. Zmiana abażurów, lamp czy postawienie pięknej lampy stołowej na komodzie sprawi, że Twoje wnętrze zmieni się na plus.

Aby jeszcze nie robić w domu totalnej rewolucji sprawdź, co możesz jeszcze wymienić z mebli mało gabarytowych. Może krzesła? Nowa tapicerka czy ich inny kolor sprawią, że wnętrze ożyje. Pomyśl czy do pomieszczenia nie wstawic np.fotela w Twoim ulubionym kolorze który byłby ozdobą. Przy mieszkaniu w którym chcemy zmienić klimat, powinniśmy odwrtonie niż w nowym mieszkaniu – zaczynać od szczegółów do ogółów. Tak, aby stopniowo oswajać się ze zmianą kolorystyki i przy okazji nie rujnować domowego budżetu.
Wszystkie zdjęcia pochodzą ze strony Pinterest i są jedynie źródłem inspiracji.