Styl to nie tylko sposób w jaki się ubieramy. Na styl składa się wiele czynników, które skomponowane razem tworzą całość – mniej lub bardziej spójną. Dziś dążymy aby wszystko było w naszym życiu niemal idealne. Sokoro nie zmienimy całego życia w ciągu doby to kobiety biorą się za porządki w swoich garderobach, które mogą zrobić w jeden dzień.


Nie ma w tym nic absolutnie złego. Zawsze powtarzam, że porządek w naszym otoczeniu to porządek w głowie. Moda na minimalizm nie ustaje, a wraz z nią my, walczące o spójność swojej szafy. Z wielkim zapałem i nieposkromioną radością pozbywamy się rzeczy w których nie chodziłyśmy przez ostatnie kilka miesięcy. Czasem odnoszę wrażenie, a może i sama się na nim łapię, iż ślepo dążę do minimalistycznej szafy, która i tak koniec końców pęka w szwach. Jak się później okazuje, braki trzeba uzupełniać. Nie mniej jednak, lepiej jest nieustanne układać i dążyć do doskonałości niż pozostawić naszą garderobę, która tylko wykorzysta okazje by żyć własnym, autonomicznym życiem.  Koniec końców nie będziemy mieć nic z nią wspólnego, poza kilkoma bluzkami czy parami spodni.
Styl to nie tylko nasza szafa. Styl to cała filozofia naszego życia, poczucie humoru, dystans do siebie, wrażliwość czy wreszcie bardziej charakterystyczne elementy jak gestykulacja czy znaki rozpoznawcze.

Na styl składa się tryb naszej pracy, to kim i to jak bardzo charakterni jesteśmy. Każda z nas posiada ulubione elementy swojej garderoby czy też takie elementy bez których nie może się obejść: dla jednych może to być czerwona szminka a dla innych będą to ciekawe okulary. Na styl składają się elementy, które sobie upodobaliśmy i wynikają one najczęściej właśnie z trybu naszego codziennego życia. Absolutnie nie muszą to być rzeczy, które zmieniają się wraz z modą, wręcz przeciwnie-powinny to być raczej elementy stałe, ulegające niewielkim zmianom. Okularów nie będziemy nosić przecież przez kilkanaście lat tych samych ale zawsze mogą być one równie charakterystyczne. Podobnie z torebką, która nie zawsze będzie taka sama, ale zawsze może być kolorowa. Odcień czerwonej pomadki również może się zmieniać wraz z naszym wielkiem/nastrojem/intensywnością opalenizny.
Takim znakiem rozpoznawczym może być również kolor, często zdarza nam się kojarzyć osobę z jakimś kolorem. Moja znajoma przez długi czas do bardzo prostych i bazowych ubrań dodawała kolor niebieski w postaci bizuterii, lakieru do paznokci czy torebki  i przyznam szczerze, że ten kolor zawsze będę utożsamiać z konkretną osobą. Rownież kolor- jego tonacja czy odcień bedzie zapewne ewoluować razem z nami.

Dzięki jakim elementom możemy zatem podkreślać swój styl?
Abyśmy stali się rozpoznawali, lub kojarzono nas z konkretnym stylem czy elementem garderoby musimy stale go podkreślać. Systematyczność i konsekwencja w noszeniu wybranych elementów czy dodatków sprawi, że staną się one nieodłącznym elementem naszego wizerunku przez co i my będziemy z nimi utożsamiani.
Tak właśnie buduje się znaki rozpoznawcze.

Poniżej podaję kilka przykładów rzeczy, które pomogą stworzyć spójny wizerunek i mogą stać się elementami garderoby charakterystycznymi dla Ciebie.

okulary – od prostych i klasycznych po kolorowe, ekstrawaganckie oprawki czy kończąc na nowoczesnych drucianych.
pomadka – kolor pomadki jaki nosisz może być Twoim znakiem rozpoznawczym, o ile czerwone usta beda zawsze zapamiętane to zapewniam Cię ze delikatny róż też zostanie zauważony, nie tylko pomadka ale rownież charakterystyczny makijaż jak np. czarna kreska na powiece, mogą stać się naszymi znakami rozpoznawczymi.
apaszki – ożywiają podstawowa garderobę – sprawiają że zwykły outfit staje się bardzo stylowy- biżuteria– może być ta minimalistyczna lub ciężka, wygądająca wręcz przesadnie
manicure – nie jedna kosmetyczka zdradzi Ci tajemnicę o klientkach które wybierają zawsze ten sam kolor lakieru lub poruszają się w obrębie konkretnej kolorystyki ( nude, fuksji, czerwieni czy brązów )
torebka – tutaj mamy pole do popisu, od eleganckich po bardziej szalone – wszystko zależy od okoliczności i naszych upodobań: klasyczny krój torebki obroni się niemal w każdym kolorze
buty – to kolejny element który może być dla nas charakterystyczny, osoby mogą kojarzyć nas z zamiłowania do wysokich szpilek lub wszelkiego rodzaju butów sportowych ( trampki czy adidasy )
kolor– może występować w postaci dodatków ( w makijażu, biżuterii, apaszkach, manicure, butach )

Z tych wszystkich wymienionych wyżej propozycji warto skupić się na trzech, aby nie okazało się że każdy element jest odrębny i mało spójny z naszą garderobą lub jest ich za dużo w jednym czasie. Trzy, cztery dodatki wydają się być optymalnym uzupełnieniem naszych zwykłych stylizacji. Warto postawić na kilka elementów aby nie wymieniać całej garderoby i nie rujnować domowego budżetu. Warto jednak pamietać to co napisałam wyżej- styl to konsekwencja w noszeniu.


Tymczasem zostawiam Was nie tylko z przemyśleniami odnośnie dodatków i stylu ale też z klimatyczną sesją. Spódnica i dodatki w stylu retro oraz proste kroje są tym, w czym czuje się najlepiej, a gruba czapka w rosyjskim stylu jest gwarancją ciepła w te zimowe dni.
Dajcie znać jakie dodatki lubicie najbardziej !